İade Süreci

• İade ve Değişim İşlemleri
 
Satın aldığınız ürünlere ilişkin;
 
Teslimatın yapıldığı tarihten itibaren 14 gün içerisinde cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Ayıplı mallar için iade ve değişim işleminizi ise 30 gün içerisinde yapabilirsiniz. Tüm bu değişim ve iade işlemlerini bizlerle iletişim kurarak başlatabilirsiniz.
 
 
Adım Adım İade Süreci
 
1) İade ve değişim sürecinin başlayabilmesi için, Bize Ulaşın sayfamızdan veya 0850 840 53 73 numaralı telefonu arayarak iade bildirimi istemeniz ve müşteri hizmetlerimiz tarafından talebinize onay verilmesini beklemeniz gerekmektedir. İade isteğinizi onaylamak amacıyla Darkese Müşteri Hizmetleri temsilcisi sizinle irtibata geçecektir.
 
2) Onaylanan iade ve değişim bildirimleriniz için siparişinizi size getiren kargo firması tarafından teslimat adresinizden ürünleri teslim alacaktır. İade etmek istediğiniz ürünü Darkese Müşteri Hizmetleri temsilcisi sizi aramadan veya başka bir kargo firmasıyla göndermeniz durumunda iadeniz kabul edilmeyecektir. 
 
3) Teslimat adresinize gelen kargo firmasına iade etmek istediğiniz ürünleri ve siparişinize ait faturanın aslını teslim edin. Kargo firmasına herhangi bir taşıma ücreti ödemeyeceksiniz. 14 günlük cayma hakkı kullanılması durumunda ve ayıplı malların 30 günde değiştirilmesi sürecinde kargo ücreti Darkese tarafından karşılanacaktır. 
 
4) Kargo firması tarafından adresinizden alınıp, bize ulaştırılan ürünler iade koşullarımız doğrultusunda değerlendirilererek kabul veya reddedilir. Bu işlemin sonucunda e-posta veya telefon aracılığıyla bilgilendireceksiniz. 
 
5) İade kabulünün depomuzda gerçekleştiği andan itibaren, tutar iadesi en geç 10 iş günü içerisinde alışveriş yaptığınız ödeme aracına yapılır. Ödemenizi kredi kartıyla gerçekleştirdiyseniz, taksitli işlemleriniz taksitli olarak, tek çekim işlemleriniz tek çekim olarak kartınıza iade edilir. Ödemenizi EFT/Havale,banka kartı (debit kart) veya Kapıda Ödeme-Nakit ile gerçekleştirdiyseniz, banka hesabınıza iade edilir. 
 
• İade - Değişim Bildirimi
 
İnternet mağazamızdan satın almış olduğunuz ürün veya ürünlerin iade ve değişimini iletişim kanallarımızı kullanarak bizlere iletebilirsiniz. Müşteri temsilcimiz 3 iş günü içerisinde konuyla ilgili tarafınıza dönüş sağlayacaktır.
 
• İade ve Değişim Kabul Edilmeyen Durumlar
 
Aşağıdaki durumlarda ürün iade ve değişim talebinizi kabul edemiyoruz.
 
- İade etmek istediğiniz ürünün orijinal kutusu ve ambalajı bozulmuşsa veya kayıpsa,
 
- Demonte olarak satılan ürünün montajı yapılmışsa,
 
- Siparişinize ait faturanın aslı ve nüshaları, iade edilmek istenen ürünle birlikte gönderilmemişse.
 
- Garanti belgesi değişim ve iade için yeterli değildir.
 
- Fatura firma adına kesilmiş ise iade faturası gerekmektedir.
 
- Faturanızda yer alan ürüne ait renk, model değişikliği talebiniz için iade işlemleri başlatılacaktır.
 
- Satın alınan cep telefonuna sim kart takılması, WiFi ile network bağlantı kurulması halinde cihaz 2. el statüsüne geçmiş olacaktır.İlgili mevzuat gereği cayma hakkı kapsamında "ürünün satılabilir özelliğinin kaybolmaması" gerekmektedir.Bu nedenle de sim kart takılan veya WiFi ile bağlantı kurulan ürünler cayma hakkı kapsamında iade alınamamaktadır. Ayıplı vs. ürün olması halinde mağaza ile irtibata geçilmelidir. Mağaza, teknik servis raporu talep edebilir.
 
Ürün Garantisi
 
•       Tüm Ürünlerde Garanti
 
Darkese İnternet mağazasındaki tüm ürünler garanti kapsamı altındadır. Garanti süresi ürünün markasına göre en az 2 yıldır. Bazı markaların garantileri bu süreden daha uzun olabilmektedir.
 
•       Arızalı Ürünler
 
Ürünün kullanım kılavuzunda yer alan hususlara aykırı kullanılmasından kaynaklanan arızalar garanti kapsamı dışındadır.